Siłownia – nie tylko dla mężczyzn

Rosnąca świadomość dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i profilaktykę chorób cywilizacyjnych, sprzyja coraz większej popularności zorganizowanych zajęć sportowych. Siłownia to już nie tylko miejsce dźwigania ciężarów- to szereg rozwiązań fitnessowych, wśród których każdy znajdzie aktywność fizyczną odpowiednią dla siebie.

Nowości na rynku fitness

Pilates, zumba czy step zdobyły już rzeszę zwolenników. Czas jednak na poznanie nowych form aktywności fizycznej. Dla lubiących intensywny wysiłek, polecane są zajęcia fitness ze sztangami, łączące znane z zajęć fitnessu układy choreograficzne, np. na stepie, ale z dodatkowym obciążeniem w postaci sztangi. Trening z taśmami TRX to wymagający typ zajęć fitness- wymaga pracy wielu grup mięśniowych jednocześnie i doskonałego zachowania równowagi. System taśm, podwieszonych na różnej wysokości, pozwala wzmocnić całe ciało, ze szczególnym naciskiem na mięśnie brzucha i grzbietu oraz rąk. Chcesz spalić mnóstwo kalorii na zajęciach, na których nie grozi Ci nuda? Jumping fitness to zajęcia idealne dla Ciebie. Wykorzystanie trampoliny do intensywnego spalania kalorii i modelowania sylwetki to strzał w dziesiątkę. Zupełnie nowe oblicze tańca na rurze możliwe jest dzięki zajęciom pole dance. To wymagający typ aktywności fizycznej, do której niezbędna jest doskonała koordynacja ruchowa i znaczna siła mięśni rąk i korpusu. Cross training to bardzo intensywny wysiłek fizyczny, łączący różne techniki ćwiczeń, z wplecionym elementem rywalizacji. Z kolei body ball, czyli ćwiczenia z piłką, to odciążenie kręgosłupa z jednoczesnym wzmocnieniem mięśni grzbietu i brzucha. Te stosunkowo nowe rodzaje zajęć fitness wymagają dobrej kondycji i są bardzo wymagające. A co siłownia ma do zaoferowania miłośnikom spokojniejszej aktywności?

Body& mind

Najnowszym trendem na rynku fitness, doskonale wpisującym się w potrzeby zabieganego i stresującego trybu życia, są zajęcia z nurtu body& mind. To gwarancja doskonałej kondycji fizycznej, a także równowagi psychicznej. Wysiłek fizyczny o różnej intensywności jest na takich zajęciach połączony z technikami relaksacji i prawidłowego oddechu. Bazą do wyprowadzenia zajęć ruchowych są techniki pilatesu czy jogi, urozmaicane w celu zwiększenia ich intensywności na płaszczyźnie fizycznej, a jednocześnie dbające o psyche. Yoga dance, art body czy mental dance to tylko niektóre z propozycji. Człowiek traktowany jest na tego typu zajęciach holistycznie, jako harmonijna całość ciała i ducha. To idealny sposób walki ze stresem, poprawa sylwetki ciała i rehabilitacyjny wpływ ruchu na bóle kręgosłupa. Ta nowa jakość ruchu dedykowana jest także cierpiącym na bezsenność czy dolegliwości bólowe o różnej lokalizacji.